Powrót

Dolne unter muhle

Dolne (Unter Muhle)

Znany od początku XIV w. "dolny" młyn w Letninie, na potoku, płn. od wsi. Potem od pocz. lat 30. XX w. do 1945 majątek z istniejącym do dziś budynkiem (zwanym pałacem) rodziny Ottona i Liny Haberle przybyłych ze Stuttgartu (wykupili od rodziny Meyen). Dzieci: Hildegarda zamężna Goranson osiadła w Portland/Oregon w USA, Gerhard Haberle z żoną Lotte w pocz. lat 50. osiadł w Edmonton, potem w Vancouver w Kanadzie. Od 1945 stosowana nazwa "Brygada" od stacjonującej tu czas jakiś po II wojnie Samodzielnej Brygady Moździerzy WP następnie skutkiem błędu na mapach przylgnęła do osady nazwa Górne. W pałacyku do końca XX w. szkoła w Letninie.

W okolicach Pyrzyc brak okazałych rezydencji w stylu neogotyku romantycznego, zwłaszcza angielskiego, tak licznych w innych rejonach Pomorza Zachodniego. Jedyne, dość skromne dwory utrzymane w tym kostiumie stylowym zachowały się w Letnin Dolnem, gm. Pyrzyce i w Skrzynce. Dawny dwór dwukondygnacyjny z 3- kondygnacyjną wieloboczną wieżą zwieńczony krenelażem z początków XX w. dom młynarza.

Dolne Unter Muhle pałac dwór nowa marchia gorzów Dolne Unter Muhle pałac dwór nowa marchia gorzów Dolne Unter Muhle pałac dwór nowa marchia gorzów Dolne Unter Muhle pałac dwór nowa marchia gorzów Dolne Unter Muhle pałac dwór nowa marchia gorzów Dolne Unter Muhle pałac dwór nowa marchia gorzów Dolne Unter Muhle pałac dwór nowa marchia gorzów


Pokaż widok na większej mapie